Subskrybuj RSS
Szukaj
Rynek quadów
Testy quadów i akcesoriów
Opisy quadów
Gadżety
Akcesoria quadowe
Aktualności rynkowe
Motoryzacja
Samochody
Imprezy quadowe
Relacje z imprez
   - Rajd Dakar
Kalendarz imprez quad / atv
Filmy quad `owe
Poradnik
Od czego zacząć
Technika jazdy
Paragraf
Warsztat i serwis
Tuning
Słowniczek
Ekologia
Gdzie jeździć
Pierwsza pomoc
Nawigacja
FORUM Quadzik.pl
Giełda
Quady nasza pasja
Grupy quadowe
Ja i mój quad
Wywiady
Loża szyderców
Konkursy
Patronat medialny
Silesia Quad Adventure
Poland Trophy
Mistrzostwa OFF-ROAD
MT Rally / MT Series
Dzicz Bieszczadzka
Zlot Grizzly
Wystawa Motocykli
Motomaraton
Polish ATV Challenge
Grupa 4x4
sQuadzik
Przydatne linki i adresy
Niespodzianki
CHumor quadowy
GPSownia
Quadzikowe
Filmy quadzikowe
Kalendarze quadowe
Gazeta quadowa
Trening czyni Mistrza – przygotowanie do zawodów sportowych
Trening czyni Mistrza – przygotowanie do zawodów sportowych
Tekst: Dariusz Brzeziński, Zdjęcia: Jarek Kobierski
Sportowiec, to człowiek o organizmie z ponad przeciętną wytrzymałością i siłą. Quad sportowy charakteryzuje się podobnymi cechami, ale wynikającymi z mechanicznych rozwiązań konstrukcyjnych pojazdu. Jaki powinien być kierowca quada, aby móc okiełznać czterokołowca i wytrzymać krótki, ale strasznie wyczerpujący bieg? Na pewno powinien być przygotowany do wysiłku...

Dzisiaj zajmiemy się zagadnieniami dotyczącymi profesjonalnego przygotowania do udziału w zawodach, które wymagają od ciała ridera znakomitej kondycji, szybkości oraz wzmożonej wytrzymałości w krótkim okresie czasu. Wiadomo już, że o kondycję trzeba dbać aby dobrze funkcjonować, być odpornym na różnego rodzaju urazy i posiadać zdolności szybkiego podejmowania decyzji. Domowa gimnastyka pozwala na uprawianie sportu amatorsko, nie jest jednak wystarczająca, aby profesjonalnie startować w zawodach bez podwyższonego ryzyka odniesienia kontuzji.

Pod okiem specjalisty
Pamiętajmy, że każdy program treningowy przygotowujący nas do określonego typu wysiłku powinien być ułożony i przeprowadzony pod okiem specjalisty. Ponadto połączony również z systematycznością wykonywanych ćwiczeń, konsekwencją oraz ściśle przestrzeganą dietą. Trening taki nie jest przygotowany na podstawie książkowego schematu, ale jest dostosowany wprost proporcjonalnie do charakteru wysiłku uwzględniając wszystkie parametry organizmu, dla którego jest skierowany. Dlatego nie można pozwolić sobie na to, aby kopiować trening kolegi i robić dokładnie to co on, tyle że w domu. Źle dopasowana dieta i ćwiczenia mogą doprowadzić do odmiennych niż zamierzone skutków.Rozgrzewka
Bez względu na przygotowanie kondycyjne, przed każdą jazdą, tym bardziej współzawodnictwem w zawodach sportowych, organizm powinien zostać rozgrzany w celu lepszej tolerancji i pracy w trakcie wysiłku. Brak takiej rozgrzewki skutkuje urazami opisanymi w poprzednim numerze Quadzika (01/2009).

Garnitur mięśniowy
Najważniejszym elementem w naszej „konstrukcji” jest utrzymanie prawidłowo ukształtowanego i wytrzymałego „garnituru mięśniowego”. Dobrze zbudowane partie mięśni pozwalają kontrolować naszą pracę w trakcie wysiłku oraz kontrolować sam pojazd. Podczas treningu budujemy cały „garnitur”: taśmy mięśni głębokich jak i zewnętrznych tj. mięśnie grzbietowe, klatki piersiowej, brzucha, ramion, ud i łydek. Partie te ćwiczymy dzięki odpowiedniemu korzystaniu ze sprzętu w siłowni oraz fitness, oczywiście pod okiem instruktora.

Prześlij do znajomego:
link do artykułu Trening czyni Mistrza – przygotowanie do zawodów sportowych

wstecz
REKLAMAjak zamieścić...
Prawa autorskie RSS Reklama Polityka Cookies Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone - Quadzik.pl - wszystko o quadach 2004-2018. ISSN 1899-9158.