Sportowiec, to człowiek o organizmie z ponad przeciętną wytrzymałością i siłą. Quad sportowy charakteryzuje się podobnymi cechami, ale wynikającymi z mechanicznych rozwiązań konstrukcyjnych pojazdu. Jaki powinien być kierowca quada, aby móc okiełznać czterokołowca i wytrzymać krótki, ale strasznie wyczerpujący bieg? Na pewno powinien być przygotowany do wysiłku...Dzisiaj zajmiemy się zagadnieniami dotyczącymi profesjonalnego przygotowania do udziału w zawodach, które wymagają od ciała ridera znakomitej kondycji, szybkości oraz wzmożonej wytrzymałości w krótkim okresie czasu. Wiadomo już, że o kondycję trzeba dbać aby dobrze funkcjonować, być odpornym na różnego rodzaju urazy i posiadać zdolności szybkiego podejmowania decyzji. Domowa gimnastyka pozwala na uprawianie sportu amatorsko, nie jest jednak wystarczająca, aby profesjonalnie startować w zawodach bez podwyższonego ryzyka odniesienia kontuzji.
Pod okiem specjalistyPamiętajmy, że każdy program treningowy przygotowujący nas do określonego typu wysiłku powinien być ułożony i przeprowadzony pod okiem specjalisty. Ponadto połączony również z systematycznością wykonywanych ćwiczeń, konsekwencją oraz ściśle przestrzeganą dietą. Trening taki nie jest przygotowany na podstawie książkowego schematu, ale jest dostosowany wprost proporcjonalnie do charakteru wysiłku uwzględniając wszystkie parametry organizmu, dla którego jest skierowany. Dlatego nie można pozwolić sobie na to, aby kopiować trening kolegi i robić dokładnie to co on, tyle że w domu. Źle dopasowana dieta i ćwiczenia mogą doprowadzić do odmiennych niż zamierzone skutków.
RozgrzewkaBez względu na przygotowanie kondycyjne, przed każdą jazdą, tym bardziej współzawodnictwem w zawodach sportowych, organizm powinien zostać rozgrzany w celu lepszej tolerancji i pracy w trakcie wysiłku. Brak takiej rozgrzewki skutkuje urazami opisanymi w poprzednim numerze Quadzika (01/2009).
Garnitur mięśniowyNajważniejszym elementem w naszej „konstrukcji” jest utrzymanie prawidłowo ukształtowanego i wytrzymałego „garnituru mięśniowego”. Dobrze zbudowane partie mięśni pozwalają kontrolować naszą pracę w trakcie wysiłku oraz kontrolować sam pojazd. Podczas treningu budujemy cały „garnitur”: taśmy mięśni głębokich jak i zewnętrznych tj. mięśnie grzbietowe, klatki piersiowej, brzucha, ramion, ud i łydek. Partie te ćwiczymy dzięki odpowiedniemu korzystaniu ze sprzętu w siłowni oraz fitness, oczywiście pod okiem instruktora.
Prześlij do znajomego:•
link do artykułu Trening czyni Mistrza – przygotowanie do zawodów sportowych