Zacznijmy może od wydawałoby się prostej rzeczy, czyli jak się dosiada quada.
W pozycji stojącej nasze stopy ustawione są na podnóżkach, kolana mamy lekko zgięte. Pochyleni jesteśmy do przodu tak, aby nasze ręce były ugięte w łokciach i wysunięte na zewnątrz. Wzrok skierowany przed siebie. Nasze nogi w takiej pozycji pełnią rolę dodatkowej amortyzacji, poprawiają zdolność kontrolowania pojazdu, pozwalając nam na szybszą jazdę po nierównej nawierzchni. Ręce i ich ułożenie pełnią taką samą rolę jak przy jeździe w pozycji siedzącej, czyli amortyzują drgania, ułatwiają balansowanie, a przede wszystkim mają istotny wpływ na sprawne panowanie nad pojazdem.
Poprawne usytuowanie ciała podczas jazdy jest jednym z najważniejszych elementów prawidłowej techniki prowadzenia czterokołowca. Odpowiednia pozycja na ATV sprawia, że jeździec i maszyna są praktycznie jednością, która umożliwia łatwiejsze pokonywanie przeszkód na torze lub w terenie. Ważne jest, aby w czasie jazdy na quadzie utrzymywać ciało w centrum czterokołowca. Należy dążyć do tego, żeby naturalną czynnością było dla nas centralne ułożenie sylwetki. Centralne ułożenie ciała nie znaczy, iż cały czas należy być w jednej pozycji, lecz to właśnie z tego miejsca na ATV-ce wychodzą wszystkie ruchy zarówno do przodu jak i do tyłu oraz na boki i zaraz po pokonaniu zakrętu lub przeszkody do tego miejsca wracają.
Jak więc wygląda ułożenie ciała na quadzie? Otóż można je opisać następująco.
W czasie jazdy na siedząco należy stopy oprzeć na podnóżkach, usiąść wygodnie na środku quada, a dłońmi chwycić kierownicę tak, aby ręce były ugięte w łokciach. Takie ułożenie rąk będzie świetnie amortyzowało wszelkie drgania przenoszone z kół na kierownicę, może zapobiec wyrwaniu kierownicy z rąk oraz ułatwia balansowanie. W takiej pozycji ciężar ciała przenosi się do tyłu lub do przodu poprzez pochylenie lub odchylenie tułowia od pasa w górę. Należy unikać ślizgania się „czterema literami” po siedzeniu. Wyżej opisana technika pozwala na szybki transfer ciężaru ciała nie tylko do przodu lub do tyłu, ale również na boki. Dużo łatwiej jest właśnie w ten sposób przenosić ciężar ciała niż poprzez przesuwanie całości sylwetki po siedzeniu, a w dodatku zajmuje to znacznie mniej czasu. Na jazdę siedzącą możemy pozwolić sobie w mniej wymagającym terenie.
Zobacz co piszą na Forum Quadzik.pl:•
Technika jazdy quadem - podstawyPrześlij do znajomego:•
link do artykułu Pozycja na quadzie