Testowana przez nas kamera jest „oddawana” klientowi w bardzo przyjemny sposób. Ładnie skompletowane opakowanie zawiera oprócz samego urządzenia dwa mocowania. Mamy tu mocowanie do gogli lub do gumowego paska ochraniaczy oraz mocowanie przyklejane do kasku, a trzymające kamerę na specjalnej rzepie. W standardzie otrzymujemy kartę pamięci microSD o pojemności 2 GB oraz kabel USB, służący do komunikacji z komputerem i ładowania akumulatora. Możliwość zastosowania 16-to gigowej karty pamięci, wystarczy na 8 godzin materiału w rozdzielczości HD i 16 godzin w SD.
Film z testu kamery VholdR CONTOUR HD
Obejrzyj ten film w rozdzielczości HD, czyli oryginalny obraz z kamery Vholdr Contour HD – kliknij na ten tekst
Parametry filmu: rozmiar 454 MB, rozdzielczość 1280x720 px, 30 klatek / sekundę. W związku z dużym rozmiarem (454 MB) przy słabszych łączach pobieranie pliku może trwać dosyć długo.
Odporność
Kamera VHoldR Contour HD jest wykonana z anodowanego aluminium, spiekanego włókna szklanego i gumy. Urządzenie jest bryzgoszczelne, czyli nie należy go topić i zamaczać w wodzie. Główny włącznik nagrywania nie posiada widocznej od zewnątrz znacznej ochrony przed kurzem, błotem czy piachem, ale producent podaje, że całość w środku jest zabezpieczona silikonem i dobrze odizolowana.
ObsługaKorzystanie z kamery jest banalnie proste. Jednym zdaniem ma 2 razy mniej przycisków odpowiadających za 2 razy więcej funkcji. Na górze znajduje się łatwo wyczuwalny „suwak” odpowiadający za włączanie i wyłączanie nagrywania. Z tyłu mamy „zasłonięte” centrum sterowania kamerą.
Kamerę włącza się głównym przyciskiem zasilania, przytrzymując go przez sekundę. Klikamy raz jeszcze ten sam przycisk i kamera za pomocą wiązek światła laserowego wyświetla dwa punkty służące do regulacji poziomu kadru. Kamera jest gotowa do nagrywania. O rozpoczęciu pracy informuje nas sygnał z kamery i zmiana lampki kontrolnej.
Kolejna odsłona z testów kamery VholdR CONTOUR HD
KomunikacjaKamera komunikuje się za pomocą trzech diod. Z tyłu kamerki górna dioda wskazuje nam stan baterii (zielony > 80%, pomarańczowy 20 – 80%, przy czerwonym szukamy ładowarki), kolor dolnej diody mówi o zapełnieniu pamięci - wg tej samej zasady. Czerwona lampka kontrolna z przodu, poniżej obiektywu oznacza stan nagrywania, zielona stan oczekiwania/gotowości. Niestety brak jest podglądu obrazu widzianego przez urządzenie w czasie rzeczywistym.
ObrazKamera rejestruje obraz w dwóch rozdzielczościach, które przełączamy ręcznie: HD (1280x720) przy 30 klatkach/sekundę i SD (848x480) przy 60 klatkach/sekundę.
Urządzenie posiada bardzo duży kąt widzenia. Szerokość obrazu to 135 stopni w przypadku nagrywania w HD i 90 stopni dla SD. Obraz jest bardzo stabilny – o ile można mówić o stabilności na quadzie.
MontażUmieszczając kamerę na kasku należy przemyśleć miejsce montażu. Kiedy przykleimy ją na stałe, możemy wyregulować tylko poziom kadru nagrywanego obrazu lub ustawić stronę, w którą ma być skierowana kamera. Nie ma regulacji góra/dół.
Mocowanie na goglach wg nas jest małym nieporozumieniem. W trakcie jazdy obraz skacze i oglądanie jest bardzo męczące. Zaleta tego rozwiązania to możliwość bezproblemowego przekładania kamery.
Najlepsze efekty nagrywania daje jednak stałe mocowanie do quada, którego niestety nie ma w zestawie. Drgania w zasadzie nie występują i nie ma strachu, że przypadkowo zgubimy kamerę.
Akcesoria dodatkoweZa dodatkową opłatą mamy możliwość zakupienia gadżetów ułatwiających nam jeszcze lepszą zabawę z kamerą. Dostępne są dodatkowe ładowarki stacjonarne i przenośne, różne mocowania, baterie i karty.
Galerie powiązane z artykułem:•
Kamera Contour HDPrześlij do znajomego:•
link do artykułu Kamera na kask – VholdR CONTOUR HD