Subskrybuj RSS
Szukaj
Rynek quadów
Testy quadów i akcesoriów
Opisy quadów
Gadżety
Akcesoria quadowe
Aktualności rynkowe
Motoryzacja
Samochody
Imprezy quadowe
Relacje z imprez
   - Rajd Dakar
Kalendarz imprez quad / atv
Filmy quad `owe
Poradnik
Od czego zacząć
Technika jazdy
Paragraf
Warsztat i serwis
Tuning
Słowniczek
Ekologia
Gdzie jeździć
Pierwsza pomoc
Nawigacja
FORUM Quadzik.pl
Giełda
Quady nasza pasja
Grupy quadowe
Ja i mój quad
Wywiady
Loża szyderców
Konkursy
Patronat medialny
Silesia Quad Adventure
Poland Trophy
Mistrzostwa OFF-ROAD
MT Rally / MT Series
Dzicz Bieszczadzka
Zlot Grizzly
Wystawa Motocykli
Motomaraton
Polish ATV Challenge
Grupa 4x4
sQuadzik
Przydatne linki i adresy
Niespodzianki
CHumor quadowy
GPSownia
Quadzikowe
Filmy quadzikowe
Kalendarze quadowe
Gazeta quadowa
Quadowcy Sprzątają Las!
Quadowcy Sprzątają Las!
Marcin Strachura, ssquad.pl
Ludzie kojarzą quady głównie z destrukcyjnym zalążkiem klęski naszej cywilizacji. Czas to zmienić.

Mało kto wie, że quad z definicji, to pomocnik leśnika, ogrodnika, GOPRowca czy służb porządkowych, a to, czy jest używany dla motoryzacyjnych przyjemności, czy do ciężkiej pracy zależy tylko i wyłącznie od woli użytkownika.

W dniu 26-go kwietnia, namówieni przez Grzegorza Wręczyckiego - forumowego Asterix`a, zdecydowaliśmy się na chwilę odstawić przyjemności a sprawy hobbystyczne przekierować na czyn społeczny. Zebraliśmy się w liczbie 12 maszyn (13 osób) i po krótkiej odprawie zaczęliśmy sprzątać fragment Lasów Sękocińskich. Każdy dostał zadania i niczym żołnierze ruszyliśmy do walki ze śmieciami. Bitwa była nie jedna, nasze małe grupy skutecznie wyłapywały i więziły śmieci w przygotowanych do tego miejscach na obrzeżach lasu.


Akcja została przygotowana perfekcyjnie. Każda grupa dostała swój rejon do sprzątania, miejsca występowania śmieci zostały oznaczone punktami GPS, były załatwione stosowne zgody, a na koniec nawet zrobiliśmy sobie ognisko. Oczywiście na łące, w miejscu uzgodnionym wcześniej z Leśniczym.

Efekt naszej kilkugodzinnej pracy to prawie 3 kontenery śmieci i czyste 220 hektarów lasu !!!


Podczas akcji nas quadowców dręczyło jedno pytanie, kto pozostawia w lasach takie ilości śmieci? Komu może zależeć na brudnym lesie?

Obejrzyj krótki film ze sprzątania lasu przez quadowców
przygotowany przez TV Quadzik.pl
Rozmiar 22,6 MB - czas trwania – 3 min 42 sek, plik wmv, format 16:9.


W trakcie akcji spotykaliśmy zdziwionych spacerowiczów, ornitologa, który myślał, że jest jakiś rajd. Po kilku zdaniach wyjaśnienia i pokazanych dokumentach, wszystko było jasne: Quadowcy Sprzątają Las! Odwiedził nas również zaproszony i uprzedzony o akcji patrol Policji z komisariatu w Regułach. Szkoda, że obowiązki służbowe nie pozwoliły Panom Policjantom na dołączenie do nas w trakcie finałowego ogniska.

Naszym zdaniem akcje takie powinny być rozszerzone na inne nadleśnictwa. Organizator ma doświadczenie i należy albo go "wykorzystać", albo skutecznie skopiować to co zrobił, bo odwalił kawał dobrej, zapiętej na ostatni guzik roboty, i za to dla niego wielkie quadowe Wrrrum...


Pan Leśniczy Jerzy Kaczmarczyk z początku nastawiony raczej z obawą do takiej akcji motoryzacyjnej na koniec podsumował, iż zbieraliśmy lepiej i skuteczniej niż młodzież szkolną :) Wyraził swoje wyrazy uznania, jak również otwartość na podobne akcje organizowane w przyszłości.

Osobiście, jeżeli obowiązki pozwolą, piszę się na kolejną taką akcję i gorąco namawiam tych, którzy mieli wątpliwości. Oprócz pracy i budowania wizerunku jest to też zabawa i możliwość poznania kolegów z zupełnie innej strony.

Tekst: Marcin Stachura, SSQuad.pl
Zdjęcia i film: Agnieszka i Grzegorz Głowienka, Quadzik.pl
Organizator: Grzegorz Wręczycki

Podziękowania dla quadowców uczestniczących w sprzątaniu lasu: Roman Piotrowski (Romulus), Arkadiusz Miąsek (Arecki), Wojtek Planer (Planus), Krzysztof Stachura (Cichy, ssquad.pl), Marcin Stachura (Stahoo, ssquad.pl), Maciej Parvi (MaciekP), Darek Olejnik (Olaf), Norbert Staszewski (tyaktoy), Łukasz Palma (Łukasz_P), Rafał Oleksiak (polson.pl), Agnieszka i Grzegorz Głowienka (quadzik.pl), Grzegorz Wręczycki (Asterix).

Galerie powiązane z artykułem:
Quadowcy sprzątają las

Zobacz co piszą na Forum Quadzik.pl:
"Quadowcy sprzątają las" - 26 kwietnia, okolice W-wy

Prześlij do znajomego:
link do artykułu Quadowcy Sprzątają Las!

wstecz
REKLAMAjak zamieścić...
Prawa autorskie RSS Reklama Polityka Cookies Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone - Quadzik.pl - wszystko o quadach 2004-2018. ISSN 1899-9158.