Subskrybuj RSS
Szukaj
Rynek quadów
Testy quadów i akcesoriów
Opisy quadów
Gadżety
Akcesoria quadowe
Aktualności rynkowe
Motoryzacja
Samochody
Imprezy quadowe
Relacje z imprez
   - Rajd Dakar
Kalendarz imprez quad / atv
Filmy quad `owe
Poradnik
Od czego zacząć
Technika jazdy
Paragraf
Warsztat i serwis
Tuning
Słowniczek
Ekologia
Gdzie jeździć
Pierwsza pomoc
Nawigacja
FORUM Quadzik.pl
Giełda
Quady nasza pasja
Grupy quadowe
Ja i mój quad
Wywiady
Loża szyderców
Konkursy
Patronat medialny
Silesia Quad Adventure
Poland Trophy
Mistrzostwa OFF-ROAD
MT Rally / MT Series
Dzicz Bieszczadzka
Zlot Grizzly
Wystawa Motocykli
Motomaraton
Polish ATV Challenge
Grupa 4x4
sQuadzik
Przydatne linki i adresy
Niespodzianki
CHumor quadowy
GPSownia
Quadzikowe
Filmy quadzikowe
Kalendarze quadowe
Gazeta quadowa
Co to takiego ten Quad - czyli historia quada / ATV
Co to takiego ten Quad - czyli historia quada / ATV
Grzegorz Głowienka
Swoje korzenie QUAD zawdzięcza inżynierom Hondy, którzy w latach 60. XX w. stworzyli pierwowzór obecnych pojazdów ATV – All Terrain Vehicles (wszędołaz). Dzięki ich pomysłowi powstały pierwsze, wtedy jeszcze trójkołowe, pojazdy motocyklowe przystosowane do poruszania się po bardzo trudnych terenach. Dopiero w USA dla poprawy bezpieczeństwa przednie koło zamieniono na dwa i dzięki temu możemy dziś szaleć na czterokołowcach. Swoim wyglądem przypomina połączenie samochodu terenowego z motocyklem, a jak twierdzą złośliwi krzyżówka traktora z kosiarką do trawy.

W głównej mierze podział quadów opiera się na sposobie przeniesienia napędu. Ze względu na to kryterium mamy do czynienie z quadami o napędzie na tylną oś i są to pojazdy sportowe i rekreacyjne, oraz quady z napędem na cztery koła nazywane potocznie przeprawowymi, gdyż z łatwością pokonują każde przeszkody terenowe. Z nowinek technicznych pojazdy te wyposażane są w niezależne zawieszenie, hamulce tarczowe, automatyczne skrzynie biegów które znakomicie nadają się dla mniej doświadczonych użytkowników, reduktory, blokady mechanizmów różnicowych i napęd na cztery koła.

Normalna jazda czterokołowcem nie wymaga od kierującego specjalnych umiejętności. W pierwszej kolejności należy zapoznać się z obsługą quada. Następnie ważne jest opanowanie kilku podstawowych odruchów. Pamiętać trzeba tu głównie o odpowiednim balansowaniu ciałem w czasie skręcania, podjazdów i zjazdów. Dla zapewnienia sobie bezpieczeństwa obowiązkowo należy wyposażyć się w kask. Dostępne są również różnego rodzaju ochraniacze oraz obuwie.

Jednak podczas jazdy quadem dla własnego bezpieczeństwa należy kierować się zdrowym rozsądkiem (mierzyć siły na zamiary !!!).

Quad to wspaniała maszyna do spędzania wolnego czasu. Podnosi adrenalinę w czasie ostrej, sportowej jazdy. Pozwala na bliski kontakt z naturą i nie mam tu na myśli obejmowanie drzewek podczas niekontrolowanego wypadu z winkla, ale np. taplanie się w błotku, pokonywanie strumyków. Dużą frajdę sprawiają grupowe wyjazdy quadami. Wszystko w sumie zależy od inwencji i pomysłowości na wykorzystanie quada.

Ale quady to nie tylko przyjemność, ale i praca. Czterokołowce pomagają w pracy GOPR-owcom, rolnikom, wykorzystywane są w sadach. Quady wraz z dołączonymi przyczepkami można spotkać np. w hurtowniach ogrodniczych, gospodarstwach domowych, rolniczych i leśnych.

Niektóre quady posiadają homologację, dzięki której mogą poruszać się po drogach publicznych.

 


Prześlij do znajomego:
link do artykułu Co to takiego ten Quad - czyli historia quada / ATV

wstecz
REKLAMAjak zamieścić...
Prawa autorskie RSS Reklama Polityka Cookies Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone - Quadzik.pl - wszystko o quadach 2004-2018. ISSN 1899-9158.