Subskrybuj RSS
Szukaj
Rynek quadów
Testy quadów i akcesoriów
Opisy quadów
Gadżety
Akcesoria quadowe
Aktualności rynkowe
Motoryzacja
Samochody
Imprezy quadowe
Relacje z imprez
   - Rajd Dakar
Kalendarz imprez quad / atv
Filmy quad `owe
Poradnik
Od czego zacząć
Technika jazdy
Paragraf
Warsztat i serwis
Tuning
Słowniczek
Ekologia
Gdzie jeździć
Pierwsza pomoc
Nawigacja
FORUM Quadzik.pl
Giełda
Quady nasza pasja
Grupy quadowe
Ja i mój quad
Wywiady
Loża szyderców
Konkursy
Patronat medialny
Silesia Quad Adventure
Poland Trophy
Mistrzostwa OFF-ROAD
MT Rally / MT Series
Dzicz Bieszczadzka
Zlot Grizzly
Wystawa Motocykli
Motomaraton
Polish ATV Challenge
Grupa 4x4
sQuadzik
Przydatne linki i adresy
Niespodzianki
CHumor quadowy
GPSownia
Quadzikowe
Filmy quadzikowe
Kalendarze quadowe
Gazeta quadowa
Jazda w poprzek stoku
Jazda w poprzek stoku
--> Grzegorz

Pozostając przy temacie techniki poruszania się quadem postaramy się tym razem trawersować, czyli pojeździć w poprzek stoku (trawers - odcinek trasy biegnący w poprzek zbocza).


Jazda w poprzek stoku wymaga od kierującego quadem prawidłowego balansowania ciałem. Podczas nauki tego manewru należy omijać stoki o śliskim lub osypującym się podłożu, utrudnia to bowiem utrzymanie właściwego toru jazdy i może być dla początkującego quadowca bardzo niebezpieczne. Radzimy również naukę tego manewru rozpocząć na trawersach o mniejszym kącie nachylenia, a wraz ze wzrostem umiejętności i wyczucia maszyny próbować pokonywać coraz bardziej nachylone zbocza. Możliwości pokonywania trawersów w dużej mierze zależą od położenia środka ciężkości w quadzie. Im niżej jest on położony tym w poprzek bardziej ostrych zboczy możemy się poruszać.

Quadowiec przy jeździe w poprzek stoku powinien wychylić się i przenieść ciężar ciała w kierunku szczytu. Załóżmy, że jedziemy trawersem mając po lewej stronie podnóże wzniesienia. Przechylamy się w taki sposób, aby przenieść jak najwięcej swojego ciężaru ciała na prawą nogę, co pozwoli zwiększyć przyczepność quada do podłoża. Quad wolałby się w tym momencie położyć na lewym boku, ale dociążenie prawej strony uniemożliwi mu to.

Należy pamiętać, że wszelkiego rodzaju przeszkody np. kamienie, doły, gałęzie, wystające korzenie drzew mogą spowodować podczas trawersowania podbicie kół i wywrotka gwarantowana. Dlatego, gdy podczas jazdy w poprzek stoku quad zaczyna niebezpiecznie przechylać się na bok a koła odrywają się od podłoża, to o ile teren pozwala na to, należy skierować pojazd w dół stoku, a po odzyskaniu równowagi stopniowo powrócić na poprzedni tor jazdy. W ekstremalnym ukształtowaniu terenu nieodzowną staje się pomoc kompanów, którzy poprzez asekurację pomogą wydostać się z opresji i bezpiecznie pokonać trawers. Należy wystrzegać się także zbyt szybkiego poruszania się w poprzek stoku, gdyż duża szybkość powoduje zmniejszenie przyczepności do terenu, a co za tym idzie zwiększa możliwość utraty kontroli nad quadem. Nie należy wykonywać żadnych gwałtownych manewrów np. ostrych skrętów, które również zagrażałyby bezpieczeństwu.

Bardzo istotną rzeczą jest umiejętność odpowiedniego zareagowania w momencie, gdy quad zacznie odrywać się od zbocza i nie ma już możliwości zapanowania nad pojazdem. Należy wtedy jak najszybciej odpaść od maszyny zeskakując w kierunku szczytu, żeby uniknąć zrolowania razem z qudem. Podczas trawersowania należy również zwrócić uwagę na bezpieczeństwo innych osób, przede wszystkim tych, które podczas ewentualnej wywrotki znajdą się na linii spadającego quada.

Wszelkie próby nowych manewrów na quadzie należy zawsze dostosowywać do swoich umiejętności, wykonywać je z głową i pamiętać o bezpieczeństwie. Zawsze jeździmy w ochraniaczach i z innymi quadowcami, którzy w ekstremalnych sytuacjach przyjdą z pomocą!


Zobacz co piszą na Forum Quadzik.pl:
Technika jazdy quadem - podstawy

Prześlij do znajomego:
link do artykułu Jazda w poprzek stoku

wstecz
REKLAMAjak zamieścić...
Prawa autorskie RSS Reklama Polityka Cookies Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone - Quadzik.pl - wszystko o quadach 2004-2018. ISSN 1899-9158.