Subskrybuj RSS
Szukaj
Rynek quadów
Testy quadów i akcesoriów
Opisy quadów
Gadżety
Akcesoria quadowe
Aktualności rynkowe
Motoryzacja
Samochody
Imprezy quadowe
Relacje z imprez
   - Rajd Dakar
Kalendarz imprez quad / atv
Filmy quad `owe
Poradnik
Od czego zacząć
Technika jazdy
Paragraf
Warsztat i serwis
Tuning
Słowniczek
Ekologia
Gdzie jeździć
Pierwsza pomoc
Nawigacja
FORUM Quadzik.pl
Giełda
Quady nasza pasja
Grupy quadowe
Ja i mój quad
Wywiady
Loża szyderców
Konkursy
Patronat medialny
Silesia Quad Adventure
Poland Trophy
Mistrzostwa OFF-ROAD
MT Rally / MT Series
Dzicz Bieszczadzka
Zlot Grizzly
Wystawa Motocykli
Motomaraton
Polish ATV Challenge
Grupa 4x4
sQuadzik
Przydatne linki i adresy
Niespodzianki
CHumor quadowy
GPSownia
Quadzikowe
Filmy quadzikowe
Kalendarze quadowe
Gazeta quadowa
Kamera BulletHD - test
Kamera BulletHD - test
Mariusz Bazan
Do redakcji trafiła kamera BulletHD. Szybko zagarnąłem cały zestaw do testów, zanim komuś innemu przykleiłby się do rąk. Od razu „powalił” mnie wygląd kamery. Kształt pocisku i faktura wygładzonego, szczotkowanego aluminium wprost uwodzi zmysł wzroku. Trzeba przyznać, że projektant naprawdę się postarał. Po pierwszych zachwytach sprawdziłem czy jej wnętrze jest równie zaskakujące.

I znowu miałem niespodziankę. Podwójne gumki zabezpieczające na gwincie, dekielek metalowy a nie tandetny plastik niczym „made in czajna”, gniazdo USB o normalnej wielkości, co eliminuje problem kablowy. Do kamerki możemy podłączyć każdy przewód zakończony mini USB. Pod zakrętką znajdziemy także gniazdo na kartę pamięci MicroSD (minimum klasy 6), baterię oraz… przełącznik (!) pozwalający wybrać jeden z trybów pracy: filmowanie lub zdjęcia. Jednak konia z rzędem temu, kto przełączy go w rękawicy. Moim zdaniem trzeba założyć przynajmniej tipsy, aby go przesunąć.Co w standardzie?
Miło ze strony importera, iż dostarcza 2 baterie w zestawie z kamerą. Tu dygresja: mimo małych rozmiarów, baterie pozwalają na długie zabawy kamerką. Pojemność 850 Ah pozwala zapomnieć o ładowarce. Kolejnym plusem jest możliwość ładowania baterii poprzez gniazdo zapalniczki. Wystarczy kabel USB + wtyczka do ładowarki z wyjściem USB. Dzięki takiemu rozwiązaniu producent nie zmusza nas do kupowania drogich akcesoriów. Wystarczy wtyczka za 12 zł z marketu i zwykły kabel USB. Żeby nie było za pięknie – obudowa baterii to porażka. Nie wiem, czy to ze względów ekologicznych, czy obniżenia kosztów, ale wykonano ją z… papieru metalizowanego! Po dwóch wymianach papier jest już dość mocno naderwany i widać, co jest pod spodem. Następny problem to wymiana baterii. Nie wiem kto był tak genialny i zabezpieczył baterię dwoma skrzydełkami. Aby ją wymienić, należy jedną ręką ciągnąć baterię, a drugą odchylać na raz oba skrzydełka. Niestety, wielkość samych skrzydełek dostosowana jest do dłoni trzylatka. Pomijając te wady, do tej pory kamerka nie wypada źle.
Producent dodaje w standardzie dużo akcesoriów, więc teoretycznie nie musimy nic dokupywać, aby używać jej natychmiast. Do dyspozycji mamy kilka mocowań: - do ram i belek, - do płaskich powierzchni, - uniwersalne z zawleczką, - uniwersalne 360 stopni, - silikonową taśmę mocującą, - rzep mocujący. Z jednej strony to dobrze, że w większości uchwytów możemy regulować kąt ustawienia kamery po zamocowaniu, ale niestety sposób wykonania, a dokładniej stabilność tych rozwiązań pozostawia wiele do życzenia. A jak wiadomo, stabilność mocowania kamery to znaczna część sukcesu dobrego ujęcia.

Mocowania dodatkowe
Nie oszukujmy się, żeby myśleć o stabilnym zamocowaniu tej kamery do quada musimy dokupić uchwyt Ram Mount za 110 zł. W przypadku standardowych mocowań nie jesteśmy w stanie uzyskać zadowalających efektów. Jeżeli chcielibyśmy czasem przyczepić kamerę np. do szyby samochodu czy karoserii, możemy doposażyć się w uchwyt Car Mount z przyssawką za 129 zł, który stabilnie przylgnie do każdej gładkiej powierzchni. Możemy także zabawić się w McGywera i przy pomocy taśmy „na gada” czy „trytek” przyszpilić kamerę na amen.

Poniżej możesz obejrzeć film, który został nakręcony kamerą BulletHD podczas testów.


Upodlona w terenie
Przejdźmy do meritum: kręcenie filmów z wypraw. Hm... dzięki obiektywowi o kącie 170 stopni możemy nagrać naprawdę spory obszar przed kamerą. Rozdzielczość 1080x720 px – plus, choć na rynku są dostępne rozwiązania zapewniające większą rozdzielczość. Plik wyjściowy AVI z kodowaniem MPEG – plus. Zapis dźwięku – plus, choć należy wspomnieć, że standardowo dźwięk jest dość mocno stłumiony, gdyż kamera jest w pełni wodoodporna. Quada słyszymy, ale naszych rozmów już nie. Możemy dokupić nakładkę poprawiającą jakość dźwięku, ale niestety stracimy 100% wodoszczelność. I tu plusy się kończą. O ile kamera doskonale spisuje się w głębokiej wodzie i pyle, tak jakość nagrań woła o pomstę do nieba. Obraz wydaje się być ostry, ale kamera mierzy wpadające światło na matrycę w całości a nie w punktach. Czyli wyjechanie z lasu na polanę i znowu wjechanie w las skutkuje rozbłyskami na filmie. Najgorsze jest to, że czasem wystarczy delikatna zmiana planu, żeby nastąpił duży skok jasności. Możemy zapomnieć o płynnym przejściu między rozbłyskami. Następuje to niestety skokowo. Matryca ma także problemy ze wstrząsami. W momencie uskoku kamery zamiast pokazać „uskok” jak inne urządzenia – po prostu rozmazuje cały obraz. Dlatego bardzo istotne jest stabilne zamocowanie kamery, ale jak już wcześniej wspomniałem standardowe uchwyty tego nie zapewniają. Następny minus to gęstość optyczna obrazu. Kolory są przebarwione. Do tego zapomnijmy o pięknym niebie na filmie – w większości przypadków wychodzi jasna plama. A szczegóły w cieniach? Jeżeli masz czarny kombinezon i stoisz w cieniu – nie licz na to, że zostaniesz uwieczniony na filmie. Coś będzie widać, ale tylko „coś”.
Kamera ma możliwość robienia zdjęć. Po przełączeniu w tryb zdjęciowy i uruchomieniu nagrywania, uzyskujemy sekwencję zdjęć zapisaną co 3 sekundy, i tak aż do wyłączenia nagrywania lub wyczerpania miejsca na karcie. Rozdzielczość matrycy imponująca, bo 12 Mpx, ale zastanawiałem się nad sensownością takiego rozwiązania. Otrzymujemy całą „masę” przypadkowych zdjęć, z czego większość nadaje się do wyrzucenia, żeby nie zaśmiecać sobie dysków. Wiele z nich jest zrobiona w nieodpowiednim miejscu lub czasie, choć bywa, że udaje się złapać dobry kadr, gdy np. jadący przed nami quad wykona nieprzewidzianą figurę.
Ach, następny minus: użytkując BulletHD musimy na pamięć nauczyć się 7 skomplikowanych kombinacji 3 kolorów diod, bo to dzięki nim będziemy wiedzieć, co w danym momencie dzieje się z kamerą. Niestety, diody w ciągu dnia są widoczne na tyle słabo, że musiałem schodzić z quada by sprawdzić czy kamera nagrywa i czy w ogóle jest włączona. A w pełnym słońcu sprawdzenie stanu kamerki jest niemożliwe. Szkoda, że producent nie pomyślał o tym, by do każdej funkcji przypisać osobną diodę.Reasumując
Kamerka nadaje się dla mało wymagających quadowców. Jednak ci, którzy trzymali w rękach kilka innych kamerek, bądź nawet aparat cyfrowy z możliwością nagrywania – będą rozgoryczeni jakością filmów. Niestety, kamera bardziej nadaje się do użytku podczas jazdy po równym asfalcie niż upalania w terenie. Choć pełna wodoodporność jak i jakość wykonania wskazywałyby inaczej. Jak dla mnie, cena kamerki (770 zł – aktualna na 29.07.2011) nie odzwierciedla jakości nagrania, raczej tylko jakość wykonania.

Specyfikacja techniczna kamery BulletHD:
Optyka
Obiektyw szerokokątny 170 stopni, Fisheye f/2.8, obiektyw o stałej ostrości szkła
Wideo
Rozdzielczość HD: 720p: 1280 x 720, 30 fps
Typ czujnika: 1 / 2.5” HD CMOS
Czułość światła: 1.4 V / lux-sec (550 nm)
Format wideo: kodek MPEG, format pliku – AVI
Kontrola ekspozycji: Auto / centralnie ważony /punktowy
Balans bieli: Auto
Dźwięk
Mono, 48 kHz, kompresja AAC, wbudowany mikrofon
Zdjęcia
Rozdzielczość: 4032 x 3024
Aparat: 12.0 Mpx
Format: JPEG
Tryb fotografowania: Automatyczne migawki co 3 sekundy
Przechowywanie
Pamięć: karta Micro SD do 32 GB
Średni czasnagrywania: 10~15 min/GB
Wielkość
Rozmiar: 90 x 30 x 30 mm
Waga: 83g
System operacyjny: kompatybilna z Win ME, 2000, XP, Vista, Mac OS X 10.6+

NA PLUS
Super śliczna obudowa.
Długo trzymające dwie baterie.
Wodo i pyłoszczelność.
Niska waga.
Główny włącznik można obsługiwać nawet w grubych rękawicach.

NA MINUS
Jakość nagrań podczas jazdy w terenie
przy użyciu standardowych mocowań.
Denerwujące rozbłyski.
Przełącznik film/foto pod obudową wodoszczelną.
Wysokie szumy w cieniach.
Cena nieadekwatna do jakości nagrań.
Słabo widoczna informacja o aktualnym
trybie pracy kamery.

Podziękowania dla:
– importera, firmy allersgrupa – www.bulletHD.pl, za przekazanie kamery do testów,
– www.Teren4x4.pl za miejsce do jazd testowych.

Tekst: Mariusz Bazan
Zdjęcia: Jarek Kobierski, Mariusz Bazan
Galerie powiązane z artykułem:
BulletHD - zdjęcia wykonane kamerą
BulletHD - kamera

Pliki do pobrania:
4 - zdjęcie z kamery BulletHD w rozdzielczości źródłowej
3 - zdjęcie z kamery BulletHD w rozdzielczości źródłowej
2 - zdjęcie z kamery BulletHD w rozdzielczości źródłowej
1 - zdjęcie z kamery BulletHD w rozdzielczości źródłowej

Zobacz co piszą na Forum Quadzik.pl:
Bullet HD - kamera dla quadowca?

Prześlij do znajomego:
link do artykułu Kamera BulletHD - test

wstecz
REKLAMAjak zamieścić...
Prawa autorskie RSS Reklama Polityka Cookies Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone - Quadzik.pl - wszystko o quadach 2004-2018. ISSN 1899-9158.