Subskrybuj RSS
Szukaj
Rynek quadów
Testy quadów i akcesoriów
Opisy quadów
Gadżety
Akcesoria quadowe
Aktualności rynkowe
Motoryzacja
Samochody
Imprezy quadowe
Relacje z imprez
   - Rajd Dakar
Kalendarz imprez quad / atv
Filmy quad `owe
Poradnik
Od czego zacząć
Technika jazdy
Paragraf
Warsztat i serwis
Tuning
Słowniczek
Ekologia
Gdzie jeździć
Pierwsza pomoc
Nawigacja
FORUM Quadzik.pl
Giełda
Quady nasza pasja
Grupy quadowe
Ja i mój quad
Wywiady
Loża szyderców
Konkursy
Patronat medialny
Silesia Quad Adventure
Poland Trophy
Mistrzostwa OFF-ROAD
MT Rally / MT Series
Dzicz Bieszczadzka
Zlot Grizzly
Wystawa Motocykli
Motomaraton
Polish ATV Challenge
Grupa 4x4
sQuadzik
Przydatne linki i adresy
Niespodzianki
CHumor quadowy
GPSownia
Quadzikowe
Filmy quadzikowe
Kalendarze quadowe
Gazeta quadowa
Trening czyni Mistrza – przygotowanie do zawodów sportowych
Trening czyni Mistrza – przygotowanie do zawodów sportowych
Tekst: Dariusz Brzeziński, Zdjęcia: Jarek Kobierski

Dieta

Dieta jest jednym z najważniejszych czynników. Aby poprawić kondycję fizyczną i struktury naszego „garnituru mięśniowego” należy zmienić (dostosować do ćwiczeń) sposób odżywiania. Dieta wraz z ćwiczeniami aerobowymi pozwala na zrzucenie zbędnej wagi, która generalnie przeszkadza w ruchach na quadzie. Odpowiednia dieta pozwala także kompensować energię i odbudowywać organizm po intensywnych przygotowaniach, o ile jest rygorystycznie przestrzegana.

Intensywność treningów
Ważną rolę odgrywa także częstotliwość treningów zawodnika. Powinny one być rozłożone tak, aby pomiędzy zajęciami był czas na odpoczynek i wzmocnienie organizmu, przy jednoczesnym zachowaniu ciągłości zajęć.Regeneracja
W zawodach typowo sportowych w ciągu kilkunastu minut zawodnik zostaje wyczerpany do granic jego możliwości. Mięśnie są zmęczone, brakuje wartości odżywczych i spada jego wydolność. Dlatego ważnym jest, aby po wzmożonym wysiłku uzupełnić wartości energetyczne oraz ubytki witaminowo-mineralne oraz spadek poziomu glikogenu w mięśniach. Pomiędzy biegami powinna nastąpić przerwa, w czasie której nastąpi również ogólna relaksacja. Zapewnienie odpowiednich warunków regeneracyjnych pozwoli na odbudowę zdolności motorycznych oraz zachowanie trzeźwości umysłu.
Ćwiczenia przygotowujące do wysiłku fizycznego są niezbędne, jeżeli chce się nie tylko osiągać sukces, ale przede wszystkim bezpiecznie współzawodniczyć. Jest to jeden z ważnych elementów wpływających na ogólnie pojętą formę zawodnika. Jeżeli jeździmy z ludźmi podobnie przygotowanymi – o wyniku decydują umiejętności i sprzęt. Startując z riderami profesjonalnie podchodzącymi do wyścigów, różnice w jeździe widać od razu. Osoba w dobrej kondycji trzyma cały czas agresywny, wyśrubowany styl jazdy, do którego jest wyćwiczona.
Budowa kondycji jest długofalowa. Tylko systematyczna praca pod okiem instruktora połączona z odpowiednią dietą i ćwiczeniami jest w stanie odpowiednio przygotować nasz organizm. Przygotowania powinny być ukierunkowane zgodnie z przeznaczeniem. Zdrowe i przemyślane ćwiczenia znacznie ograniczą urazy, a ciężka, pełna wyrzeczeń praca, poprawi naszą wytrzymałość i dostarczy wiele satysfakcji i sukcesów.

Podziękowania dla firmy Sinnet Tennis Club – za pomoc w realizacji artykułu.

Tekst: Dariusz Brzeziński
Zdjęcia: Jarek Kobierski
Prześlij do znajomego:
link do artykułu Trening czyni Mistrza – przygotowanie do zawodów sportowych

wstecz
REKLAMAjak zamieścić...
Prawa autorskie RSS Reklama Polityka Cookies Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone - Quadzik.pl - wszystko o quadach 2004-2018. ISSN 1899-9158.