Subskrybuj RSS
Szukaj
Rynek quadów
Testy quadów i akcesoriów
Opisy quadów
Gadżety
Akcesoria quadowe
Aktualności rynkowe
Motoryzacja
Samochody
Imprezy quadowe
Relacje z imprez
   - Rajd Dakar
Kalendarz imprez quad / atv
Filmy quad `owe
Poradnik
Od czego zacząć
Technika jazdy
Paragraf
Warsztat i serwis
Tuning
Słowniczek
Ekologia
Gdzie jeździć
Pierwsza pomoc
Nawigacja
FORUM Quadzik.pl
Giełda
Quady nasza pasja
Grupy quadowe
Ja i mój quad
Wywiady
Loża szyderców
Konkursy
Patronat medialny
Silesia Quad Adventure
Poland Trophy
Mistrzostwa OFF-ROAD
MT Rally / MT Series
Dzicz Bieszczadzka
Zlot Grizzly
Wystawa Motocykli
Motomaraton
Polish ATV Challenge
Grupa 4x4
sQuadzik
Przydatne linki i adresy
Niespodzianki
CHumor quadowy
GPSownia
Quadzikowe
Filmy quadzikowe
Kalendarze quadowe
Gazeta quadowa
Quadem w miasto - zasady poruszania się quadem po drogach publicznych
Quadem w miasto - zasady poruszania się quadem po drogach publicznych
Marcin Stachura
Quad to wspaniała zabawka do spędzania wolnego czasu. Jest to także pomocnik w zwykłych lub też niezwykłych pracach domowych lub w małej firmie. Coraz częściej quady są wykorzystywane w firmach budowlanych czy ochroniarskich. Coraz młodsi pasjonaci motoryzacji sięgają po ten pojazd w celach rekreacji zazwyczaj za zgodą rodziców. Czy rodzice jednak zdają sobie sprawę z niebezpieczeństw prawnych, jakie czekają na nich i ich pociechy...
 
Możliwość rejestracji
Dzięki przystąpieniu Polski do UE część spraw związanych z poruszaniem się quadem została unormowana unifikacją pewnych przepisów. Obecnie zasady korzystania z quadów określa Ustawa „Prawo o Ruchu Drogowym” oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28 lipca 2005 r. w sprawie homologacji tego typu pojazdów.
 
Jakie wymogi dla quadów?
Quad, jest to pojazd należący do grupy pojazdów „samochodowy, inny”, kat. L7e. Jak każdy pojazd winien przechodzić okresowe badania techniczne, na jego prowadzenie są wymagane określone uprawnienia a kierujący podlega przepisom prawa o ruchu drogowym.
Quady powinny więc spełniać następujące wymogi:
1. ważny przegląd techniczny
2. ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC
3.posiadanie tablicy rejestracyjnej
4.posiadanie zainstalowanych urządzeń sygnalizacyjnych oraz oświetlenia spełniającego warunki homologacji dopuszczającej dany pojazd do ruchu.

Rejestracja quada to nie wszystko. W celach bezpieczeństwa i zgodnie z prawem powinniśmy wyposażyć nasz pojazd w kierunkowskazy, lusterka, światła odblaskowe i wiele innych rzeczy określonych stosownym rozporządzeniem. Kupując quada z homologacją, problem mamy z głowy, to sprzedawca zapewnia nam pełen pakiet homologacyjny.
 
Jakie uprawnienie?
Kierujący pojazdem, pod groźbą grzywny, winien posiadać aktualne, obowiązujące uprawnienie na prowadzenie quada. W zależności od charakteru kategorii, wg której pojazd został zarejestrowany, kierujący powinien posiadać następującą kategorię prawa jazdy:
1. dla quadów (trój lub czterokołowych) zarejestrowanych jako pojazd samochodowy (za wyjątkiem motocykla) o masie własnej nie przekraczającej 550 kg wymaga się prawo jazdy kat. B1 oraz prawo jazdy kat. B, która jest kategorią nadrzędną w stosunku do kat. B1, uprawniającej do kierowania pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t z wyjątkiem autobusu lub motocykla - art. 88 Ust. 1 pkt 3 i pkt 4 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.
2. dla quadów zarejestrowanych jako motocykle (była kiedyś taka możliwość) o pojemności skokowej silnika do 125 ccm i mocy nie przekraczającej 11 kW – prawo jazdy kat. A1 oraz kat. A dla motocykli powyżej 125 ccm, przy czym, kat. A, jest nadrzędną kategorią prawa jazdy dla motocykli;
3. dla czterokołowców zarejestrowanych jako ciągnik rolniczy – kategoria B prawa jazdy;
4. dla pojazdów zarejestrowanych jako lekki pojazd czterokołowy (L6e), którego parametry (poza ilością kół) pokrywają się z motorowerem (pojemność skokowa nie przekraczająca 50 ccm, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h) – karta motorowerowa w wieku od 13 do ukończenia 17 roku życia, lub prawo jazdy jakiejkolwiek kategorii, od 18 roku życia nie jest wymagane żadne uprawnienie, tylko dowód osobisty.
 
Dodatkowe wymogi
Należy pamiętać, iż oprócz pojemności, pojazd musi spełniać warunki homologacyjne odnośnie mocy, prędkości oraz dodatkowego wyposażenia określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Jazda quadem „na dowód osobisty” nie zwalnia ze znajomości przepisów, a w przypadku wykroczenia, bądź kolizji, odpowiadamy tak samo, jak kierowca posiadający uprawnienia. Dodać należy, że od ponad dwóch lat kwestia rejestracji fabrycznie nowych quadów została uregulowana przepisami. Pojazdy te są rejestrowane wyłącznie jako „pojazd samochodowy inny” i obowiązuje na nie prawo jazdy kat. B1/B.
 
Ubezpieczenie pojazdu
Zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. z 2003 r. Nr 124 poz. 1152 z późn. zm.) posiadacz quada (właściciel) jest zobowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia OC pojazdu w ruchu drogowym, najpóźniej w dniu rejestracji. W sytuacji, gdy pojazd nie jest zarejestrowany, posiadacz pojazdu jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia OC przed wprowadzeniem pojazdu do ruchu. Podobnie jest z maszynami rolniczymi. Wielokrotnie zdarza się, iż samobieżne pojazdy rolnicze nie są rejestrowane, a posiadając stosowne ubezpieczenie oraz kategorię pojazdu wolnobieżnego, np. kombajn, w szczególnym okresie są dopuszczone do ruchu drogowego. Ubezpieczenie OC nie jest tylko ubezpieczeniem na drodze, jest to ubezpieczenie zawierające w sobie wszystkie przypadki szkody materialnej, która może powstać na osobie trzeciej, dlatego też, bez względu na to, czy korzystamy z pojazdu na drogach publicznych, czy na terenie prywatnego sadu, zaleca się posiadanie takiego ubezpieczenia.
 
Zdrowy rozsądek
Chociaż ustawa nie mówi nic o ubraniach ochronnych, a nawet, w przypadku rejestracji jako pojazd samochodowy inny, nie do końca precyzuje kwestię prowadzenie quada w kasku, należy zawsze pamiętać o zakładaniu hełmu ochronnego. Ryzyko urazu jest tak samo prawdopodobne jak w trakcie jazdy motocyklem, dlatego oprócz kasku pamiętajmy także o dodatkowych elementach ubrania ochronnego.
Stosując przeróżne fortele w rejestracji pojazdów, nie zapominajmy, że quad zarejestrowany jako ciągnik rolniczy podlega prawu obowiązującemu dla tego typu pojazdów, czyli: zakaz ruchu po drodze ekspresowej i autostradzie, wyposażenie pojazdu w trójkątną tablicę wyróżniającą pojazd wolnobieżny, w gaśnicę itp., w przypadku motocykla, czekają na nas także różne pułapki związane z obowiązującymi przepisami.
Rodzice (prawni opiekunowie) udostępniający quady swoim pociechom powinni pamiętać, że to właśnie oni biorą pełną odpowiedzialność karną i finansową za powstałe szkody na skutek korzystania z pojazdów przez osoby niepełnoletnie, lub korzystania z pojazdu nie przygotowanego, czy też niedopuszczonego do ruchu ulicznego. W niektórych przypadkach odpowiedzialność przejmuje właściciel pojazdu, który udostępnił taki pojazd osobie nieletniej, bądź nie posiadającej uprawnień (art. 96. § 1 Kodeksu Wykroczeń).
Ustawodawca określa także, iż poza drogami publicznymi, na drogach niepublicznych i prywatnych, obowiązują takie same przepisy ruchu drogowego, w celu uniknięcia zagrożenia w bezpieczeństwie uczestników tego ruchu.
 
Quady a lasy
Pod karą grzywny zabrania się jakiegokolwiek ruchu pojazdów silnikowych, a do tych zalicza się quad za wyjątkiem quadów elektrycznych, na terenie lasów. Ustawa o Lasach Państwowych mówi, że ruch motorowerem i pojazdem silnikowym jest dozwolony w lesie tylko po drogach publicznych oraz drogach leśnych oznaczonych drogowskazami jako dopuszczonymi do ruchu. Po drogach objętych zakazem ruchu mogą poruszać się tylko inwalidzi (pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb komunikacyjnych), służby leśne oraz porządkowe. Wyjątkiem jest tutaj dojazd do pola, którego jesteśmy właścicielem, a do którego droga wiedzie przez las.
Większość użytkowników korzysta z quadów zgodnie z przeznaczeniem, w terenie, na torze, w ogrodzie. Nie zapominajmy jednak, iż od czasu do czasu, jadąc do pobliskiego sklepu, jesteśmy równouprawnionymi użytkownikami dróg. Obowiązują nas takie same prawa, ale także obowiązki płynące z tytułu prowadzenia pojazdu w ruchu drogowym.
 
Tekst: Marcin Stachura
Zdjęcia: Jarek Kobierski
Źródło: Ustawa "Prawo o Ruchu Drogowym" oraz Rozporządzenie Ministra Infrastuktory z dnia 28 lipca 2005 r.
Konsultacja: mł. insp. Marek Konkolewski, Komenda Główna Policji.

Galerie powiązane z artykułem:
Quadem w miasto. Zasady prowadzenia pojazdu po drogach publicznych.

Prześlij do znajomego:
link do artykułu Quadem w miasto - zasady poruszania się quadem po drogach publicznych

wstecz
REKLAMAjak zamieścić...
Prawa autorskie RSS Reklama Polityka Cookies Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone - Quadzik.pl - wszystko o quadach 2004-2018. ISSN 1899-9158.