Kalendarze quadowe
Gazeta quadowa
II Mistrzostwa Śląska Off-Road
Jarek Kobierski
22 sierpnia dla miłośników quadów 4x4 upłynął pod znakiem szybkiej gonitwy w gęstym kurzu na Drugich Mistrzostwach Śląska Off-Road.

Nie było lekko. Nie sprawdziły się scenariusze pogodowe, dlatego przez dwie i pół godziny trwania rajdu nad torem w Świętochłowicach unosiła się chmura kurzu.

Trasa szybka
Trasa wyścigu podobna do tej z ubiegłego roku. Szybka, dużo podjazdów ostre winkle. Można było trochę poskakać. Nie zabrakło też błota. W sumie to dwie kałuże, które trzeba było przejechać technicznie tak, żeby nie zakleić sobie chłodnicy.

Quady przed samochodami
Tym razem na Śląsku czterokołowce wystartowały przed terenówkami. Z jednej strony dobrze, ponieważ quadowcy mieli przed sobą czysty, niezryty przejazd. Jacek Bujański, Yamaha G700 – zwycięzca rajdu: „To, że w tym roku jechaliśmy przed samochodami, było na naszą korzyść.”.

Na pierwszym kółku problem spotkał Roberta Jurka – Polaris XP 850: „Na pierwszym okrążeniu przytrafiła mi się mała wywrotka, złamałem manetkę gazu.”

Specjalna nagroda pocieszenia za całokształt należy się Pawłowi Deżakowskiemu. Mimo wielkiej determinacji nie ukończył żadnej edycji Mistrzostw Off-Road. Paweł Deżakowski – Kingway Dominator 2: „Jest to trzeci rajd, którego nie ukończyłem. Sprzęt znowu nie wytrzymał.”

Szacunek dla Fabiana Czapli, który jechał na zupełnie nowym sprzęcie próbując gonić Jacka Bujańskiego. W efekcie na mecie zajął drugie miejsce. Fabian Czapla – Yamaha Grizzly: „Zawody bardzo fajne, trasa nie jest ciężka. Super. (…) W końcu przegrałem z samym Mistrzem.”.

Było ciężko
Drugie Mistrzostwa Śląska Off-Road dały nieźle w kość startującym uczestnikom. Niestety stało się to już tradycją, że na starcie rajdu zameldowała się niewielka liczba qudowców. Z osiemnastu zarejestrowanych dotarło dziesięciu wspaniałych.
Czekamy jednak, kiedy narzekający na brak miejsc do jazdy maruderzy wyjadą w końcu z lasów...

Tekst i zdjęcia: Jarek Kobierski