Zalecane ciśnienie w raporze 700

Wszystkie informacje przydatne do jazdy w terenie, czyli niezbędnik quadowego przeprawowca...
ODPOWIEDZ
gnomeo
Posty: 10
Rejestracja: sob 28 lip, 2012
Quad:: Raptor 700
Imię: Grzegorz

Zalecane ciśnienie w raporze 700

Post autor: gnomeo » ndz 29 lip, 2012

Cześć, Posiadam od dwóch tygodni pierwszego mojego quada Raptora 700. Nabiłem trochę powietrza do kół bo miałem w lewym przednim kole za mało. Dobiłem jeszcze trochę do tylnych kół i chyba przedobrzyłem. Zauważyłem że z tyłu z lewej strony zdziera się więcej kostki niż w prawym tylnym kole. Jakie są zalecane ciśnienia w przednich kołach i tylnych kołach. Jeżdżę tylko po terenie. Zdarza się przejechać w ciągu całej jazdy około 1km po drodze publicznej. Staram się na drodze delikatnie jechać aby jak najmniej mieliły koła . Proszę o pomoc bo moje nowe koła nie starczą na cały sezon .

Awatar użytkownika
Progress
TranS-Squad Team
Posty: 2210
Rejestracja: śr 13 paź, 2010
Quad:: Honda TRX 450r Sportrax
Imię: Adrian
Lokalizacja: Rembertów/Wilanów

Re: Zalecane ciśnienie w raporze 700

Post autor: Progress » ndz 29 lip, 2012

Cześć...
Nie podpowiem ci ile dziesiątych atmosfery powinno w nich znajdować, ponieważ to zależy wyłącznie od terenu po jakim się poruszasz i indywidualnych upodobań.
Sam czujesz czy quad łapie jakąś przyczepność jak idziesz bokiem czy sunie jak po lodzie ( mając mocno nabite opony - są twarde )
Z autopsji wiem że miękkie opony to bardzo fajna przyczepność quada na piachu czy szutrze ale też większe ryzyko rozwalenia felgi - skrzywienie przy centralnym uderzeniu np w korzeń.
Ostatnio miałem np: mocniej niż zwykle nadmuchane przednie koła i przy uderzeniu w zwalone drzewo felga jest prosta a cała siła poszła na drążek kierowniczy który się mocno wygiął.
Jeżeli masz orginalne felgi to także może ci się zdarzy że podczas ostrego wejścia w w dość twardą np trawiastą muldę rantem felgi dostanie sie pod nią błoto i trawa i zacznie schodzić ci powietrze. Osobiście zdarza mi się to rzadko ale kilka razy miało to miejsce.

Podsumowując wg mnie ciśnienie kół dopasowujesz do indywidualnych potrzeb, metodą prób i błędów.
Nadmuchaj sobie np po 0,8 w koła - przejedz się następnie spróbuj np 0,4 zobaczysz jaka rożnica... sam znajdziesz ten kompromis.
Co do ścierającej sie bardziej w jednej oponie kostki to oprócz tego że ciśnienie w obu oponach powinno być jednakowe to bardziej podejrzewał bym: krzywa felga, krzywy uchwyt trzymający koło, krzywa ośka, źle dokręcone koło, sposób ścierania się bieżnika jego kształt może także powiedzieć np na którą stronę częściej i mocniej wchodzisz bokiem - ale nie sądze żeby akurat to było powodem.
Ja na Maxxis Razr 2 przejechałem ponad 6 tyś km w czasie jeżeli mnie pamięć nie myli 15 miesięcy przez wszystkie pory roku i opony jeszcze mają bieżnik, asfalt także był grany - żadnej taryfy ulgowej, polecam te opony jak już skończysz z tymi co masz ale to na pewno potrwa, więc się nie przejmuj.
TranS-Squad Team

Awatar użytkownika
Martin
Posty: 17
Rejestracja: wt 19 paź, 2010
Quad:: Yamaha YFM700R SE

Re: Zalecane ciśnienie w raporze 700

Post autor: Martin » pt 31 sie, 2012

Instrukcja mowi, ze ma byc 0,27 atmosfery w kazdym kole. Bynajmniej na fabrycznych Dunlopach.

dobara
Posty: 1
Rejestracja: pt 30 lis, 2012
Quad:: a
Imię: a

Re: Zalecane ciśnienie w raporze 700

Post autor: dobara » pt 30 lis, 2012

Nadmuchaj sobie np po 0,8 w koła - przejedz się następnie spróbuj np 0,4 zobaczysz jaka rożnica... sam znajdziesz ten kompromis.
Załączniki
8877afcd.gif
8877afcd.gif (23.87 KiB) Przejrzano 7589 razy
"DOBARA"

artekmaly
Posty: 1
Rejestracja: sob 01 gru, 2012
Quad:: raptor 700

Re: Zalecane ciśnienie w raporze 700

Post autor: artekmaly » sob 01 gru, 2012

kolega dobrze napisał do 0,8 ale oceń sam zobacz jak quad się prowadzi najważniejsze żeby nie przepompować!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Poradnik terenowy”