UWAGA: dotyczy kluczy dynamometrycznych.

Wszelkie sprawy związane z eksploatacją, serwisowaniem, silnikiem, elektryką, skrzyniami biegów, przeniesieniem napędu, zawieszeniem, oponami, tuningiem oraz wszelkimi poradami technicznymi...
ODPOWIEDZ
zoltrex
Posty: 6
Rejestracja: ndz 25 lut, 2018
Quad:: Już wiem co kupię :)
Lokalizacja: Białystok

UWAGA: dotyczy kluczy dynamometrycznych.

Post autor: zoltrex » śr 28 lut, 2018

Witam.
Pracuję w laboratorium gdzie wzorujemy (kalibrujący) klucze dynamometryczne.
Klucze dynamomtryczne powinny spełniać wymagania 4 % wartości nastawianego momentu w zakresie od 20 % do 100 % zakresu klucza. Czyli jeśli mamy klucz w zakresie od 40 do 200 Nm powinien on powinien on spełniać 4% nastawy w zakresie od 40 do 200 Nm. Z doświadczenia wiem, że jeśli "słabsze" klucze przy kalibracji na dole zakresu mają większe błędy niż na górze zakresu. Np. przy 200 Nm będzie miał ok 6 %, przy 40 Nm będzie miał ok 15 % błędu. Te błędy da się wyeliminować do 4%, ale małe jest prawdopodobieństwo, że się utrzymają do kolejnej kalibracji.
Wnioski:
Dobierać tak klucze aby pracowały w górnym zakresie.
Nie używać (nie kupować) tanich kluczy, nie da się wykonać tanio klucza aby był dobry w całym zakresie. Widziałem nawet błędy na dole zakresu rzędu ok. 80 %.
Bardziej polecam przykręcanie śrub na wyczucie, niż używanie bylejakości klucza.
Dla pocieszenia napiszę, że są takie klucze, które bardzo dobrze trzymają swoją dokładność, dosłownie kilku producentów na świecie produkuje dobre jakościowo klucze.
To tyle w skrócie. Jeśli ktoś ma konkretne pytanie to spróbuję na nie odpowiedzieć.

Awatar użytkownika
Robson102
Posty: 339
Rejestracja: ndz 15 sty, 2017
Quad:: Can Am Outlander 1000R MAX XT-P
Imię: Robert
Lokalizacja: Wołów

Re: UWAGA: dotyczy kluczy dynamometrycznych.

Post autor: Robson102 » śr 28 lut, 2018

Prawdą jest, że klucz dynamometryczny powinien być rozkręcony do minimum jak się go nie używa?

Podaj jakie marki kluczy są najlepsze.
Robert

zoltrex
Posty: 6
Rejestracja: ndz 25 lut, 2018
Quad:: Już wiem co kupię :)
Lokalizacja: Białystok

Re: UWAGA: dotyczy kluczy dynamometrycznych.

Post autor: zoltrex » śr 28 lut, 2018

Kiedy się nie używa, klucz powinien być ustawiony na minimum aby nie osłabiać sprężyny.
Odnośnie marek kluczy to polecam: Stahlwille, Hazet, Facom, Gedore, Wurth, Beta. Pewnie są jeszcze inne dobre, może nawet tańsze. Te które podałem są z górnej półki, są drogie. Raczej najlepsze są te pierwsze 3 wymienione. Wurth i Beta często stare sprawdzałem, nie wiem jak te nowe czy też są dobre.
Stahwille jedyny klucz, który nie ma sprężyny, nie trzeba jego zwalniać po użyciu.
Czasami bywa, że nowe klucze tzw. "gorszych" marek już nie spełniają wymagań i ciężko je wyregulować.
Osobnym tematem są klucze elektroniczne, bardziej trzymają dokładność, pewnie można byłoby wymienić więcej producentów. Te mechaniczne (klikające) trudniej wykonać. Dla pocieszenia powiem, że klucze do 100 Nm są lepiej wykonane, te większe trudniej wyregulować.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Garaż quadowy”