Wyciągarka do quada - analiza teoretyczna

Gdzie jeździć, wyposażenie ridera, wyposażenie atv-ki, rejestracja, import quadów, przepisy prawne, prawo jazdy, nawigacja...
MaciekP
Posty: 615
Rejestracja: pn 17 paź, 2005
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: MaciekP » śr 21 maja, 2008

Jak ustaliłem, tak naprawdę WARN 25 i 30 to TAKIE SAME WYCIAGARKI MOCOWO (takie same przęłożenie, moc silnika, pobór pradu dla tego samego obciażenia, szybkość zwijania dla tego samego obciazenia itd).
Gdzie zatem lezy ta deklarowana różnica w mocy????...w KABLACH!

Łatwo to przeoczyć, ale WARN 25 ma ciensze kable AWG 8 a WARN 30 ma AWG 6. (tutaj numeracja jest na odwrót, niz nagazuje logika. Niższy numer=większa średnica przewodnika=wieksza powierzchnia przekroju=niższa REZYSTANCJA!).

Ponizej prosta tabel obrazujaca efekt cieńszych kabli.
Z danych WARNa wynika, że kabli jest ok 3m.
Przyjąłem dla uproszenia dość duży wysiłek wyciagarki i pobór pradu na poziomie 100 amperów.
Obrazek

Jak łatwo zauważyć, na wyciagarce będzie spadek o ok 0.4V do 0.6V.
Niby niewiele, ale pamiętajmy jaka jest róóznica pomiędzy napięciam ładowania alternatora o wyładowanym akumulatorem? Zaledwie ok 2-3V.

Wiekszy spadek napięcia powoduje, że wytraca jest na kablach wcale niemała moc, od 40-60 WATT!...czyli kable całkiem sporo się nagrzewają. Dodajmy do tego spadki na rezystacji styków, niby małe, ale dla 100 amperów urastaja do kolejnych dziesiątych czesci wolta.
Mozliwe, ze styki sa lekko podrdzewiałe i mamy kolejne dziesiąte czesci wolta. Efekt jest taki, że moze wytracić nawet 100 WATT zanim prad dotrze do wyciagarki....
100WATT to tyle co 3 żarówki świateł mijania w quadzie!

Trochę bez sensu WARN zaoszczędził na kablach...
Generalnie AWG 8, jakie stosuje w wyciagarkach serii 25 to standardowa dedykacja dla maksymalnie 55 amerów, a tytaj mamy zwykle prad powyżej tej wartości.

Kable więc ograniczają potencjał tej wyciagarki....
Moja rada - kupic grubsze kable i końcówki do nich i kupowac WARNA 25!

Awatar użytkownika
Arecki
Moderator
Posty: 816
Rejestracja: śr 30 sie, 2006
Lokalizacja: Kabaty :)
Kontakt:

Post autor: Arecki » śr 21 maja, 2008

Nadworny elektryk quadowców... Niczym exPrezydent i na Prezydenta...
Maciek jesteś moim faworytem...
:)
.:GALEON:.
_______________________________________
Ogień w sercu, diamenty na twarzy... a błoto na plecach...

Awatar użytkownika
Strugal
Posty: 1037
Rejestracja: pn 19 lut, 2007
Lokalizacja: Warszawa Wawer

Post autor: Strugal » śr 21 maja, 2008

czyli zmienie kable i przydało by sie zmienic nalepke :P
tak myslałem wczesniej ze to jest to samo bo rt25 jest moim zdaniem mocna
[size=75]Jesli mieszkasz na prowincji, znasz prawdziwe, mocne przeżycia i gardzisz mieszczańską manierą, doskonale wiesz co czuję,gdy zasiadam za kierownicą mojego quada.Szacunek dla wszystkich, którzy kumają o co w tym wszystkim chodzi.[/size]

shelton
Posty: 626
Rejestracja: śr 31 sie, 2005
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: shelton » czw 22 maja, 2008

Wniosek jest prosty. Montując wyciągarkę, skracamy jak najbardziej kable! Nie tworzymy pętli! Krótsze przewody czysty zysk napięciowy !!! ;)
KINGSAJZ dla każdego!!!!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niezbędnik quadowca”