Pojazd wolnobieżny.

Gdzie jeździć, wyposażenie ridera, wyposażenie atv-ki, rejestracja, import quadów, przepisy prawne, prawo jazdy, nawigacja...
ODPOWIEDZ
grot
Posty: 209
Rejestracja: czw 08 lut, 2007

Pojazd wolnobieżny.

Post autor: grot » czw 08 lut, 2007

Witam wszystkich, jestem nowy na forum i od razu mam pytanie.
Jak wygląda sprawa z rejestracją na pojazd wolnobieżny. Wybierając Quada do kupienia kieruje sie niestety również sprawą możliwości poruszania się nim po drogach publicznych i tu nastepuje problem. Jest kilka ciekawych ofert na rynku ale niestety bez homologacji np. KVF 650. Czy kupując taki sprzęt z salonu mogę go jakoś zarejestrować chociażby jako (pojazd wolnobieżny)czy nie? Proszę o odpowiedzi, czy ktoś ostatnio juz rejestrował quada kupionego w salonie w Polsce ale bez homologacji? Z góry przepraszam za błędy - nie znalazłem przycisku pisownia.

Awatar użytkownika
Krzysztof Wronowski
Posty: 1339
Rejestracja: pn 29 sie, 2005
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Krzysztof Wronowski » czw 08 lut, 2007

Drogi Grocie quada nie można "zarejestrować" jako pojazd wolnobierzny , można jedynie wykupić OC czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla pojazdów wolnobierznych by móc w świetle prawa poruszać się po drogach publicznych .
Należy pamiętać że "pojazd wolnobierzny" ma pewne ograniczenia (prędkość do 30 km/h) i musi posiadać gaśnicę , trójkąt i bodajże koc azbestowy , chociaż ten jest dyskusyjny.
Ale takie ubezpieczenie pare razy uratowało wielu z nas przed lawetą i kłopocikami.
3fun - bo quady są naszą pasją

grot
Posty: 209
Rejestracja: czw 08 lut, 2007

Post autor: grot » czw 08 lut, 2007

No to ja nie rozumiem o co tyle szumu z tymi rejestracjami. Skoro wystarczy kupić OC i jest ok. to po co walczyć o homologację czy też rejestrację jako samochód? Chodzi o to możliwość poruszania się szybciej niż 30 km/h? Tylko ile jeżdzi się po drogach a ile w terenie 5 -95% no to chyba można się przemęczyć? Czy są jakieś dodatkowe obowiązki oprócz OC, gaśnicy i trójkąta. A co syganałem, światłami itp?

Awatar użytkownika
czajnikz
Posty: 109
Rejestracja: ndz 01 kwie, 2007
Lokalizacja: Podgórzyn
Kontakt:

Mikrociągnik

Post autor: czajnikz » ndz 01 kwie, 2007

można tez zarejestrować jako mikrociągnik
Zakładasz wtedy ten upokażający tr-kąt z tyłu pojazdu podwieszasz brony i masz przegląd co dwa lata. Ale do żadnego centrum nie wjedziesz bo wszędzie są zakazy dla furmanek i ćiągników. No chyba ze zaryzykujesz Możenikt cię nie stontroluje.
PZDR.

lopez1981
Posty: 4
Rejestracja: pn 02 kwie, 2007

Post autor: lopez1981 » pn 02 kwie, 2007

Chcialbym sie dowiedziec czy jak kupie quada bez dokumentow tylko umowa kupna sprzedazy da sie go zarejestrowac ma wszystkie lusterka kierunki i spelnia wymogi do rejestracji ale nie ma kiwitka homologacji,jak to prawnie wyglada,i czy warto kupic quadzika bez papierow????

Awatar użytkownika
b@rt
Posty: 11
Rejestracja: ndz 24 cze, 2007
Lokalizacja: Bielsko - Biała
Kontakt:

Post autor: b@rt » ndz 24 cze, 2007

Z tego co wygooglałem wynika że zgłosić quada (czy tam zarejestrować)jako pojazd wolnobieżny może być lekki problem ponieważ wg kodeksu drogowego pojazd wolnobieżny to: "pojazd wolnobieżny - pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego;" a raczej konstrukcje quadów chyba ich nie ograniczają do takiej prędkości :-)
Osobiście mam tylko wykupione OC na wszelki wypadek a za rejestracje się nie biorę ponieważ u nas w UK nie chce rejestrować quadów powyżej 15 KW
PZDR
W terenie grunt to dobre błotko :-)

chmurapawel
Posty: 14
Rejestracja: ndz 12 lip, 2009
Lokalizacja: Gościeradów

Post autor: chmurapawel » ndz 12 lip, 2009

Witam! Ja mam takie pytanie, kupiłem quada YAMAHE KODIAK 400 i właściciel dał mi takie papiery:

-umowe kupna w USA
-CERTYFIKAT RZECZOZNAWCY SAMOCHODOWEGO CCRS328/03/06
-ubezpieczenie PZU
-i jakieś inne papiery

I moje pytanie jest takie, w certyfikacie stwierdzającym że mój quad jest pojazdem wolnobierznym jest napisny właściciel ten sam co na ubezpieczeniu.

Moge później ubezpieczyć go na siebie, nie ma różnicy że w certyfikacie jest poprzedni właściciel?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niezbędnik quadowca”